2003 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
Informační měsíčník Městského úřadu v Kaplici | ||
říjen 2003 - Číslo 10 - Ročník VII. |
Gymnázium v Kaplici slaví 50. výročí
Vážení spoluobčané, je tomu již 50 let, kdy byla v Kaplici zřízena jedenáctiletá střední škola (JSŠ). Vznikla spojením školy národní a střední (I. a II. stupeň), na ně navazoval první ročník vyšší střední školy. Prvním ředitelem JSŠ byl jmenován Karel Kozlík a jeho zástupcem Josef Lávička. Škola sídlila v Omlenické ulici a měla 19 tříd, z toho jednu třídu devátou, do které bylo zapsáno 24 studentů, kteří tvořili první ročník střední školy. Vzhledem k tomu, že v Omlenické bylo pouze 11 učeben, muselo se tehdy vyučovat na směny, střídalo se odpolední a dopolední vyučování. Jediným řešením bylo získat prostory po uvolnění budovy bývalé německé školy (dnešní OA a G). Zde se po roce 1945 nacházela odborná učňovská škola a poté zde měla sídlo Pohraniční stráž. Ta budovu uvolnila částečně již v roce 1953 a v plném rozsahu v roce 1955. JSŠ tedy byla umístěna ve dvou budovách: v Omlenické ulici a v Linecké ul. č. p. 368 (tehdy se ulice nazývala Rudé armády). Ve školním roce 1955/56 vychází ze školy prvních 20 maturantů, v roce 1959 odchází do důchodu ředitel Karel Kozlík a na jeho místo je jmenován Josef Lávička. Do funkcí zástupců jsou jmenováni Marie Drnková a Josef Tomášek.
V roce 1960 došlo k prodloužení základního vzdělání na devět let, na které navazují tři ročníky výběrové. Jedenáctiletá střední škola byla přejmenována na střední všeobecně vzdělávací školu. Ve školním roce 1961/62 se ředitelem SVVŠ stává Miroslav Trupl, o rok později nastupuje na místo ředitele Karel Kovařík. SVVŠ se během prázdnin 1964 přestěhovala do nové školy ve Fantově ulici, tím bylo odstraněno směnování výuky. Ředitelem školy byl i nadále Karel Kovařík, jeho zástupcem Vlastimil Zikeš. 1. září 1969 dochází opět ke změně v organizaci škol. Byl zaveden první ročník gymnázia a tím se přešlo za tříletého na čtyřleté studium. Začala se historie gymnázia v Kaplici. Nacházelo se v budově ve Fantově ulici, spolu s ním zde sídlila i základní devítiletá škola. Gymnázium bylo zaměřeno humanitně, přírodovědné gymnázium bylo v Českém Krumlově. Od roku 1969 byl zástupcem ředitele Kovaříka Jaromír Sypal. Od roku 1974 do roku 1977 byl ředitelem Karel Maryška, roku 1977 přešlo gymnázium pod střední ekonomickou školu, která byla umístěna v budově č. p. 368 v Linecké ulici. Na SEŠ bylo slavnostně zahájeno vyučování dne 1. září 1969 a ředitelkou byla jmenována ing. Dagmar Emrová. Začátkem školního roku 1971/72 byl jmenován novým ředitelem ing. Jiří Lískovec, zástupcem Karel Maryška. Ve školním roce 1977/78 se SEŠ spojila s gymnáziem. Obě školy se nacházejí v jedné budově a pod jedním ředitelstvím. Od srpna 1990 se stal ředitelem Mgr. Jiří Havelka a zástupkyní ing. Marie Doležalová.
DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ 11. 10. 2003
Padesáté výročí
vzniku jedenáctileté střední školy jako předchůdkyně gymnázia si připomeneme při
dnu otevřených dveří v budově OA a G, Linecká 368 v sobotu 11. října 2003 od
14.00 hodin. Srdečně jsou zváni všichni bývalí i současní profesoři, dále pak
všichni absolventi JSŠ, SVVŠ a G. Zvláště rádi uvítáme ty, kteří zažili počátky
středního školství v Kaplici.
Děkuji zástupcům Města Kaplice za pomoc při organizování oslav. Informace o historii školy jsem čerpal z práce středoškolské odborné činnosti naší čerstvé absolventky Kristýny Smolové.
Mgr. Jiří Havelka,
ředitel školy
Neplatiči bytů
Na svém 16. zasedání rozhodla Rada města na návrh ředitele Správy domů města Kaplice s.r.o., že zpřísní postup vůči neplatičům nájemného z bytových i nebytových prostor. Neplatič je ten, kdo je v prodlení se zaplacením měsíční úhrady za nájemné včetně zálohy za služby spojené s užíváním bytu nebo nebytového prostoru. Dluhy neplatičů k 1. červenci 2003 činí 1.885.000,- Kč, z toho dluhy za nezaplacené nájemné a služby z bytů činí 940.000,- Kč a nebytových prostor 945.000,- Kč. Tyto dluhy zatěžují rozpočet určený na údržbu a obnovu bytového a nebytového fondu. Další ztráty vznikají tím, že za neplatiče je třeba hradit i odebranou vodu, teplo a další poplatky.
Neplatiči obvykle řešení záměrně protahují, místo toho, aby čas využili spíše k hledání řešení, jak se vypořádat se ctí s touto svízelnou situací. Možnosti zde jsou a Správa domů je vždy k řešení přístupná. I ten, kdo se do problémů dostal ne zcela vlastní vinou, však musí přijít včas a projevit aktivitu a ochotu problém řešit. Podle individuálních možností lze sjednat splátkový kalendář, vyměnit byt za menší, poradit se, jak získat sociální dávky apod.
Rada města rozhodla, že zpřísní postup vůči neplatičům a využije všech možných způsobů, jak zamezit narůstající špatné platební morálce a nebude váhat sáhnout i k nejtvrdším zákonným prostředkům jako je soudní projednání (předání případu k soudu) nebo i zásah exekutora.
Unikátní gotická výzdoba
V sobotu 6. září 2003 došlo za velice silné účasti návštěvníků ze tří zemí - České republiky, Rakouska a Německa k slavnostnímu znovuotevření a vysvěcení kostela Narození Panny Marie v Cetvinách. „Trosky“ někdejšího městečka tak ožily nebývalým ruchem a kostel byl zaplněn do posledního místa. Účastníci vysvěcení a bohoslužby se mohli kochat starobylou výzdobou interiéru kostela, unikátními gotickými malbami na stěnách, které během oprav odkryli restaurátoři a které pocházejí ze 14. a 15. století. Oltář zdobí kopie Cetvinské Madony, originál této dřevěné sošky z roku 1490 se nachází v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou. Do vybavení kostela bude rovněž vrácena barokní křtitelnice, dosud umístěná v hornorakouském premonstrátském klášteře Schlägl. Cetviny jsou z Kaplice dostupné po cyklostezce č. 1018, případně autem přes Rychnov nad Malší a Tichou. Od Kaplice leží ve vzdálenosti cca 19 km.
85. výročí vzniku Československa
Dne 28. října uplyne 85 let od chvíle, kdy po staleté nadvládě Habsburků získal český a slovenský člověk prostřednictvím nově vzniklé republiky samostatnost. Bylo to praktické vyvrcholení národního obrození. Zásluhu na získání naší svobody měl nesporně T. G. Masaryk, Beneš a Štefánik, zásluhu mělo sto tisíc ruských, francouzských a italských legionářů (mezi nimi již zemřelí naší spoluobčané Krška, Pivec, Kučera, Čampula). Zásluhu měli i čeští občané na území nově vzniklé republiky svým manifestačním vystoupením proti rakouskému mocnářství.
Jiná však byla situace u nás v Kaplici. Okresní hejtman Schöberle a nadporučík Blättenbauer odmítli podrobit se poválečným změnám a společně vytvořili organizačně tři roty Volkswehru. Schöberle vyhlásil pak spolu s dalšími politiky v německy mluvícím pohraničí územní župu Deutsch-Sugböhmen. Hlásil se zároveň k nově tvořícímu se rakouskému státu. Pořádek musela sjednat až nově tvořící se československá armáda, která 3. prosince (tedy skoro jeden a půl měsíce po 28. říjnu) Kaplici po bojích obsadila. Německé obyvatelstvo se však s nově vzniklou republikou nesmířilo. Po dvaceti letech v roce 1938 pomohlo republiku rozbít a připojit nejdříve příhraniční a potom celé území Čech a Moravy k Velkoněmecké říši. A čas šel. Přišla 2. světová válka s nacistickými zvěrstvy, přišel rok 1945 - rok osvobození a konec války. Přišel odsun německých obyvatel a přísun nových dosídlenců.
Do Kaplice se vrací občané vyhnaní odsud v roce 1938, přichází i další lidé z celých Jižních Čech, rumunští Češi a Slováci, volynští Češi, vrací se i ti, kteří odešli v třicátých letech minulého století za prací do uhelných dolů ve Francii a Belgii.
Po počátečních potížích dochází k nejvetšímu rozmachu města. K tomuto rozmachu dochází proto, že ta generace 2. poloviny minulého století si byla dobře vědoma toho, že k tomu, aby člověk spokojeně a šťastně žil, potřebuje především pracovat. Proto došlo k výstavbě Motoru (později Jihostroj), STS, Mlékárny atd. Aby ale člověk mohl pracovat, musí znát a musí umět. Proto byla věnována taková pozornost školství. Docházelo k nové výstavbě základních škol, středních škol, učilišť, mateřských škol, LŠU. Rozmach školství chtěl však nejenom materiálně technickou základnu, ale i dobré kantory, a ti v Kaplici byli. Jen namátkou chtěl bych jmenovat Kozlíka, Kovaříka, Tomáška, Malého, Hlavničku, Mörtla, Lávičku, Sypala, Dvořáka, Háka a další. Když má člověk práci, bylo nutné vybudovat i občanské zázemí. A tak vyrostly stovky bytů, zdravotnická zařízení, sociální, kulturní a sportovní zařízení, skupinový vodovod, ČOV, zabezpečena byla elektrifikace, telefonizace, základní obchodní síť, placené a neplacené služby, veřejná doprava (ČSAD), bezprašně upraveny komunikace, vybudováno veřejné osvětlení atd.
Připomínám to všechno proto, že i to je odkaz 28. října. Dle mého mínění totiž stává se pro řadu obyvatel našeho města den vzniku našeho státu před 85 lety čímsi akademickým a téměř nepodstatným. Zdá se, že pro řadu občanů je tento den jedním z mnoha dnů pracovního volna bez vnitřního obsahu. A to je zlé. Je proto na nás, rodičích a prarodičích, abychom svým dětem a vnukům vznik republiky naléhavě připomínali. Abychom zarputile trvali na tom, že 28. říjen není otázka minulosti, ale že je součástí naší přítomnosti.
Rok 1918 byl zásadním přelomem našich dějin a naše geografické předurčení je důvodem, proč máme znásobit své úsilí o záchranu národní identity a usilovat o sociální spravedlnost. Z tohoto hlediska, když slyším názory některých našich spoluobčanů a čtu úvahy česky psaných novin v rukou německých majitelů, dělá se mi nevolno. Stále se mi totiž vkrádá myšlenka, že se vracíme tam, kde jsme byli v 19. století, tj. před rokem 1918. Že se z nás opět stává národ služek, kuchařů, číšníků, zedníků, druhořadých pracovníků a pomocných dělníků, sloužících cizímu panstvu.
Je dnes v módě zdůrazňovat evropanství a prohlašovat, že vlastenectví je odpískáno. Chtěl bych se však zeptat těch, kteří to prohlašují, zda budou chtít rekviem za Čechy a češtinu zpívat v angličtině nebo němčině.
28. říjen 1918 nesmí být zapomenut. Je pro nás symbolem povinnosti pečovat o demokracii a sociální spravedlnost v naší zemi, pečovat o svobodu, sociální jistoty, rodný jazyk, tedy o hodnoty, pro které tisíce lidí v prvé a druhé světové válce, na frontách, v žalářích a později i v koncentračních táborech zemřely.
Stavějme proto budoucnost ne na neodčinitelných zločinech a křivdách, ale na odkazu mrtvých nám živým. Stavějme budoucnost tedy na národnostní svobodě a navíc na sociální spravedlnosti.
Záboj Čampula,
ZO ČSBS
Nonstop čtení v knihovně
Jako každý rok, tak i letos Vás Městská knihovna zve na TÝDEN KNIHOVEN, který probíhá od 6. do 10. října 2003. Zahájení proběhne 6. 10. 2003 v 9.00 hodin v oddělení knihovny pro děti. Tato akce je celorepubliková. U nás ji zahájí starosta města Kaplice pan Jiskra. Součástí „Týdne knihoven“ bude tentokrát i NONSTOP ČTENÍ, kterého se zúčastní žáci škol a srdečně zveme i další zájemce.
V tomto týdnu také nabízíme :
* 1 hodiny Internetu pro
každého zájemce zdarma
* každá poslední hodina v internetové studovně je
zadána pro začátečníky - seznámení s Internetem
* čtenářskou amnestii -
odpouští se poplatky za upomínky
* zápisné pro nové čtenáře v obou
odděleních knihovny zdarma
Připomínáme, že na sídlišti 9. května v panelovém domě č. 776 (v přízemí) je otevřena pobočka Městské knihovny Kaplice. Provozní doba je v úterý od 14.00 - 18.00 hodin. Zápisné na celý rok je jen 25,- Kč. Těšíme se na Vaší návštěvu.
Linecká 434, 382 41 Kaplice, tel. +420 380 312 689
Warning: mysql_numrows(): supplied argument is not a
valid MySQL result resource in
/var/www/localhost/htdocs/ois1g/cz1250/aktual/region/t_kapzpr2003-10.htm on
line 251
KULTURNÍ NABÍDKA
na
říjen
Program DDM Kaplice - říjen 2003
29. 9. - 3. 10. | STROMY |
- plody, květy / OVOCE, ZELENINA soutěž o drobné ceny pro členy ZÚ |
1. - 31. 10. | DRÁČKIÁDA |
- výtvarná soutěž: ZÚ, MŠ, ŠD, ZvlŠ |
6. - 10. 10. | KDE ŽIJÍ ? |
- soutěž pro děti ze zájmových útvarů |
13. - 17. 10. | ČÍ JSOU TO OUŠKA ? |
- soutěž ZÚ |
14. 10. | „POD HŘÍBKEM“ |
- hudebně-pohybové pásmo pro děti z MŠ Bujanov |
15. - 17. 10. | CESTA KE ŠTĚSTÍ |
- soutěže pro ŠD |
20. 10. | TURNAJ V ŠIPKÁCH |
- pro všechny zájemce, od 17.00 hod. v DDM |
20. - 24. 10. | HOUBY |
- poznávačka - soutěž o drobné ceny |
27. - 31. 10. | PSÍ „MILÁČCI“ / NEJDELŠÍ SLOVO |
- soutěž |
PODZIMNÍ PRÁZDNINY
27. 10. | OPIČÍ DRÁHA (dovednost, zručnost, obratnost) od 9.00 hod. v tělocvičně ZŠ Fantova BATIKOVÁNÍ - od 9.30 hod. v DDM | |
29. 10. | OBRÁZKOVÉ BINGO - od 9.00 hod. v DDM TURNAJ V KUŽELKÁCH - od 10.00 hod. v DDM DOMÁCÍ MAZLÍČCI |
Kurzy pro dospělé
Dům dětí a mládeže nabízí pro dospělé zájemce tyto kurzy
:
Jóga - pro začátečníky
Němčina - pro začátečníky a mírně
pokročilé
Angličtina - pro začátečníky a
pokročilé
Francouzština - začátečníci, děti nad 15 let + dospělí
Všechny kurzy probíhají pod vedením zkušeného lektora, zápisné a datum schůzek bude upřesněn až podle počtu nahlášených zájemců. Přihlášky v kanceláři DDM Kaplice, tel. 380 313 009 či 728 891 969.
Kurzy probíhají od října do konce května.
ÚTERKY S TJ CÍL KAPLICE |
Program na měsíc říjen 2003
7. 10. | 12 km |
NA STOŽECKOU SKÁLU | |
Autobusem v 5.20 do Č. Krumlova na vlak, odtud do Černého Kříže. | |
| |
14. 10. | 12 km |
Z BUJANOVA DO KAPLICE | |
Autobusem v 10.00 hod. z Kaplice do Bujanova. | |
| |
21. 10. | 13 km |
NA VÍTKŮV KÁMEN | |
Autobusem v 5.20 hod. do Frymburku, dále přívozem na Frýdavu. | |
|
V případě nepříznivého počasí budou trasy výletů změněny.
Jamboree / výstava 1. - 14. 10. 2003
Skauti ze střediska Sirius vás srdečně zvou na výstavu
fotografií z celosvětového setkání skautů - Jamboree pod názvem „Jamboree
očima Jana Šibíka“. Jamboree je setkání skautů z celého světa, které se koná
jednou za 4 roky a pro skauty znamená něco jako pro sportovce olympijské hry.
Mladí lidé se tu schází, aby společně zažívali dobrodružství, pracovali,
sportovali a hlavně se navzájem seznamovali. Tentokrát se Jamboree konala v
thajské provincii Chonburi na přímořské pláži Sattahip. Jan Šibík, jeden z
našich nejvýraznějších fotoreportérů, tuto událost zdokumentoval a vy máte
možnost tyto fotografie shlédnout. Výstava fotografií se bude konat od 1. do
14. listopadu 2003 v předsálí kina v Kaplici.
Otevřeno: Pondělí až pátek: 8.00 - 18.00, v sobotu a
neděli od 14.00 - 18.00 hodin.
Krajinou humanity
V obci Chvalkov nedaleko Trhových Svinů žije zajímavý muž, který pečuje o přírodu a krajinu, navrhuje a realizuje naučné stezky, píše publikace o přírodě a dalších zajímavostech regionu. Jmenuje se Jiří Marek a jedním z mnoha jeho zajímavých nápadů bylo vytvoření šestikilometrové naučné stezky nazvané Krajinou humanity. Jako nosné téma naučné stezky předkládá humanistické myšlenky jedné české a šesti světových osobností. Jsou mezi nimi držitelé Nobelovy ceny míru i stejné ceny za literaturu, lékařství a fyziologii. Současně na jednotlivých zastaveních naleznete informace o místní krajině a její historii.
Od letošního srpna je k dispozici i publikace pod stejným názvem, kterou uvádí souhrnné vyprávění o krajině, jíž vede okruh naučné stezky. Následují stránky věnované osobnostem Romaina Rollanda, 14. tibetského dalajlámy, Konráda Lorenze, Mohandáse Karamčanda Gándhího a dalším. V druhé polovině publikace následuje doprovodný text, který má být pomůckou pro výuku přírodopisných předmětů dětí ze základních škol. Jedna část je věnována žákům 1. stupně ZŠ a pojednává o ekosystému, který se nachází v blízkosti zastavení naučné stezky a druhá část uvedená názvy dvojice živlů obsahuje otázky pro žáky 2. stupně ZŠ. Poslední z otázek u každého zastavení tvoří bodovaný kvíz, který žáci řeší ve spolupráci s učitelem. Celá publikace je koncipována dvojjazyčně se zrcadlovým česko - německým textem.
Tuto útlou, avšak myšlenkově bohatou, publikaci bude její autor nabízet všem základním školám v regionu koncem srpna nebo počátkem září. Mohla by se stát výbornou a praktickou pomůckou pro děti a jejich učitele na cestě poznání nejen svého okolí ale i sebe samých. Na závěr krátká ukázka z publikace: „Mezi lidmi je mnoho chladu, neboť se neodvažujeme chovat tak srdečně jací jsme. Jako nemůže být vlna sama pro sebe, protože se neustále podílí na vlnění oceánu, tak ani my nemůžeme nikdy svůj život prožít sami pro sebe, nýbrž vždy jen spoluprožívat život, který je kolem nás.“
K. Jarolímková
Výstava chovatelů
Navštivte výstavu chovatelů v Horní Stropnici ve dnech 1. a 2. listopadu 2003. Vystaveni budou králíci - holubi - drůbež okrasné ptactvo. Návštěvníci mohou shlédnout celou řadu chovaných plemen, nakoupit kvalitní chovná zvířata a udělat si výlet do Novohradských hor.
Otevřeno: | sobota 1. 11. 2003 od 7.30 - 18.00 hodin neděle 2. 11. 2003 od 7.30 - 14.00 hodin |
Srdečně zvou pořadatelé Český svaz chovatelů, základní organizace Horní Stropnice.
Informace podá jednatel Jiří Ambrož
tel. 606 882 226, ambrozjiri@seznam.cz
Německý ovčák předváděn v Kaplici
Dne 13. září 2003 proběhla na cvičišti ZKO Kaplice krajská výstava psů plemena Německý ovčák. Tato výstava byla jednou z největších v regionu Jihočeského kraje. Na výstavě bylo předvedeno k posouzení celkem 58 psů a fen v šesti třídách. Ačkoli počasí výstavě příliš nepřálo, přišlo se na ni díky propagaci celé akce podívat asi padesát diváků, takže v jednu chvíli byla kolem kruhu, ve kterém se psi posuzují, namačkána i stovka diváků. Podle hodnocení přihlížejících a vystavovatelů byla celá akce velice dobře zajištěna jak po stránce organizační, provozu občerstvení pro vystavovatele a návštěvníky, tak i po stránce ostatních záležitostí, které jsou s pořádáním takové akce spojeny, např. parkování vozidel, sociální zařízení, práce zapisovatelů při posuzování a mnoha dalších. Je potřeba zároveň poděkovat MěÚ Kaplice za pomoc při zajištění akce, drogerii Sabina, spotřebnímu družstvu Jednota Kaplice, restauraci Evropa Č. Budějovice za sponzorování akce, prodejně PC - servis Kaplice za vyhotovení katalogů pro výstavu, Technickým službám Kaplice za dovoz potřebného zařízení a jeho zapůjčení, firmě WAY paní Kubalákové a všem ostatním, kteří se zasloužili o to, že se do Kaplice vrací kynologie na velice solidní úrovni. Určitě ale nesmím zapomenout na samotné členy ZKO Kaplice, kteří přípravě celé akce věnovali spoustu volného času, práce, ale i finančních prostředků, bez kterých se akce v takovýchto rozměrech nedá dnes uskutečnit. Proto ještě jednou všem členům ZKO Kaplice a jejich rodinným příslušníkům za pomoc a organizaci děkuji a věřím, že i nadále budeme pokračovat v pořádání takovýchto akcí. Právě podobné akce mohou k tomuto sportu přivést další členy, pro něž se stane výchova a výcvik nejlepších přátel člověka nejenom koníčkem, ale i seberealizací a prací pro zvířata na celý život. Ten, kdo si chlupatého kamaráda pořídí, by o něm měl nejenom něco vědět, ale měl by ho mít i rád a uvědomit si, že s jeho pořízením na sebe bere i závazek se o něj po celý jeho život starat a pečovat o něj. Zvíře umí lásku a péči vrátit několikanásobně a největší tragédií pro něj je, když ho člověk opustí a nechá napospas svému osudu.
Václav Klimeš
Fotbal
"A" mužstvo - divize | ||||
1. kolo | FK Slavoj Č. Krumlov - FK Spartak Kaplice | 0:1 (0:0) | ||
2. kolo | FK Spartak Kaplice - Sokol Milín Ligmet | 1:1 (0:0) | ||
3. kolo | Klatovy - FK Spartak Kaplice | 0:0 | ||
4. kolo | FK Spartak Kaplice - FK Viktoria Žižkov "B" | 0:2 (0:0) | ||
5. kolo | Jiskra Třeboň - FK Spartak Kaplice | 1:1 (0:0) | ||
6. kolo | FK Spartak Kaplice - FC Viktoria Plzeň "B" | 0:3 (0:2) | ||
"B" mužstvo - I. B třída | ||||
2. kolo | Hraničář Malonty - FK Spartak Kaplice "B" | 1:1 (1:1) | ||
3. kolo | FK Spartak Kaplice "B" - SK Čtyři Dvory "B" | 2:1 (0:1) | ||
4. kolo | Dříteň - FK Spartak Kaplice "B" | 1:0 (1:0) | ||
5. kolo | FK Spartak Kaplice "B" - SK Lhenice | 2:0 (2:0) | ||
6. kolo | SK Zlatá Koruna - FK Spartak Kaplice "B" | 1:1 (0:0) | ||
dorost - I. A třída | ||||
1. kolo | FC Nové Hodějovice - FK Spartak Kaplice | 0:2 (0:0) | ||
2. kolo | FK Spartak Kaplice - Vltava Č. Budějovice | 2:0 (1:0) | ||
3. kolo | Smrčina Horní Planá - FK Spartak Kaplice | 1:4 (1:2) | ||
4. kolo | FK Spartak Kaplice - Spartak Trhové Sviny | 7:1 (3:0) | ||
starší žáci - I. A třída | ||||
1. kolo | FK Spartak Kaplice - SK Slavia Č. Budějovice | 0:0 | ||
2. kolo | SK Lišov - FK Spartak Kaplice | 0:1 (0:0) | ||
3. kolo | FK Spartak Kaplice - Spartak Trhové Sviny | 5:0 (4:0) | ||
4. kolo | Slavoj Hrdějovice - FK Spartak Kaplice | 2:0 (1:0) | ||
mladší žáci - I. A třída | ||||
1. kolo | FK Spartak Kaplice - SK Slavia Č. Budějovice | 7:1 (4:0) | ||
2. kolo | SK Lišov - FK Spartak Kaplice | 1:3 (1:2) | ||
3. kolo | FK Spartak Kaplice - Spartak Trhové Sviny | 1:0 (1:0) | ||
4. kolo | SK Čtyři Dvory "C" - FK Spartak Kaplice | 1:2 (0:2) | ||
přípravka - okresní přebor | ||||
1. kolo | FK Spartak Kaplice - FK Slavoj Č. Krumlov "B" | 3:0 (0:0) | ||
2. kolo | FK Spartak Kaplice - Sokol Olešnice | 8:0 (5:0) |
Inzertní tabule
Na inzertní tabuli na reklamní desce Infocentra (budova kina), dostupné a dobře viditelné zvenku je i nadále možno inzerovat zdarma. Inzerce je hojně navštěvována a pro její aktualizaci můžete nabízet prodej i koupi a to např. v sekcích auto-moto, byty (včetně pronájmů), prodeje i koupi z různých oblastí, nabízet či hledat práci, brigády apod.
Peníze pro neziskové organizace
Uzávěrky grantových programů v období 6. října - 15. listopadu 2003
6. 10. 2003 - Ministerstvo životního
prostředí
Ministerstvo do uvedeného data přijímá žádosti od neziskových
organizací do výběrového řízení na projekty realizované v roce 2004. Program
dotační podpory ministerstva je rozdělen do 4 tematických skupin: Ochrana
přírody a krajiny, Zapojování veřejnosti do rozhodování v oblasti životního
prostředí, Enviromentální vzdělávání, výchova a osvěta, Udržitelný rozvoj na
regionální úrovni. Horní limit dotace činí u většiny témat 100.000,- Kč.
10. 10. 2003 - Ministerstvo práce a sociálních věcí
K
uvedenému datu ministerstvo vypisuje uzávěrku Programu podpory sociálních služeb
na místní úrovni. Do programu se mohou přihlásit občanská sdružení, církevní
právnické osoby, obecně prospěšné společnosti a fyzické osoby, které vyvíjejí
veřejně prospěšnou činnost v oblasti sociálních služeb.
10. 10. 2003 - Nadační fond obětem holocaustu
Nadační
fond podporuje projekty zaměřené na sociálně zdravotní péči se zvláštním
zřetelem k potřebám těch, kteří přežili holocaust, dále projekty sloužící k
důstojné připomínce obětí holocaustu a vzdělávací aktivity v oblasti judaismu.
Maximální částka nadačního příspěvku na projekty zaměřené na sociálně zdravotní
péči je 1 mil. Kč. Projekty zaměřené na zbylé dvě oblasti mohou získat příspěvek
v maximální výši 150.000,- Kč.
11. 10. 2003 - F - nadace
Program nadace se zaměřuje
na podporu vzdělávání pracovníků neziskových organizací, na podporu vzdělávacích
programů pro děti a mládež (samostatné vzdělávací programy pro využití volného
času dětí a mládeže, programy navazující na školní výuku a preventivní programy
podporující zodpovědný životní styl) a na podporu sociálně slabých účastníků
vzdělávacích programů.
15. 10. 2003 - Ministerstvo informatiky
Ministerstvo
vyhlašuje k uvedenému dni uzávěrku programu Informační společnost a programu
Vzdělávání a rozvoj lidských zdrojů. Vzhledem k tomu, že ve chvíli, kdy píšeme
tuto informaci, ministerstvo ještě nevydalo oficiální podrobné informace k oběma
programům, musíme zájemce odkázat pouze na adresu http://www.micr.cz/
15. 10. 2003 - Nadace VIA
Nadace bude v programu
nazvaném Rozvoj regionálního a komunitního života podporovat projekty zaměřené
na velmi široce pojatý místní rozvoj (včetně ekonomického), na místní plánovací
procesy, včetně řešení trvale udržitelné dopravy a na zlepšování veřejných
prostranství a center měst a obcí. Projekty však mohou být zaměřeny i na
vytváření podmínek pro místní dárcovství, tj. zapojení lidí do obecně
prospěšných činností formou finančních příspěvků, dobrovolné práce či materiální
pomoci.
Maximální možná částka podpory činí 70.000,- Kč.
31. 10. 2003 - Ministerstvo
zdravotnictví
Ministerstvo v rámci Národního plánu vyrovnávání
příležitostí pro občany se zdravotním postižením podporuje mimo jiné vznik
informačních materiálů o problematice zdravotně postižených, vznik center
rehabilitace. Dotaci lze získat i na programy zaměřené na širokou veřejnost v
rámci prevence zdravotního postižení.
31. 10. 2003 - Nadace Mariastar Humanity
Program této
nadace se zaměřuje na podporu organizací, které pečují o nemohoucí seniory.
1. 11. 2003 - Česká národní agentura "Mládež"
Program
agentury je rozdělen do jednotlivých podprogramů, které jsou otevřeny buď pro
organizace pracující s mládeží či pro jednotlivce ve věku od 15 - 25 let. V
uvedený den mají uzávěrku tři podprogramy. První z nich, Mládež pro Evropu, je
zaměřen na výměnné pobyty skupin mladých lidí s volnočasovou tématikou (kultura,
sport, ekologie). Další podprogram nese název Iniciativy mládeže a podporuje
projekty skupin mladých lidí mající všeobecně prospěšný, podnikatelský nebo
vzdělávací charakter. Poslední podprogram, Evropská dobrovolná služba, je
otevřen pro jednotlivce, kteří chtějí vykonávat dobrovolnou práci ve veřejném
sektoru v některém ze států EU po dobu 3 týdnů až jednoho roku.
14. 11. 2003 - Česká kancelář CULTURE 2000
K
uvedenému dni má uzávěrku výzva na rok 2004, jejímž hlavním tématem je oblast
kulturního dědictví. Může se jednat o projekty zaměřené na movité i nemovité
památky, historické archivy, knihovny, archeologické dědictví, kulturní místa a
kulturní krajinu. O podporu se mohou ucházet projekty rozplánované od jednoho do
třech let. Podmínkou programu je účast nejméně 3 spoluorganizátorů ze třech
různých zemí zapojených do programu.
Vážení čtenáři, nemůžeme zaručit, že zde uvedené programy jsou jedinými, které mají uzávěrku v daném období. Některé organizace - mezi jinými i Krajský úřad Jihočeského kraje - vyhlašuje své programy maximálně měsíc či méně před plánovanou uzávěrkou. Vzhledem k termínu uzávěrky zpravodaje tak není v našich možnostech uveřejnit tyto programy.
Z tohoto důvodu, ale i pro případ, že Vás některý ze zde uvedených programů zaujal a chcete o něm získat více informací můžete použít naší kontaktní adresu: Novohradská občanská společnost, Navrátilova 247, 373 33 Nové Hrady, tel.: 776 296 285, e-mail: novnos@tiscali.cz
M. Jarolímek (NOS)
Kaplický Zpravodaj. Měsíčník. Vydalo KIC Kaplice, Linecká
434, |