Co třídíme
Nakládání s odpady
Město Kaplice se snaží o co nejšetrnější nakládání s odpady a jejich další využití, nicméně roztřídění odpadu před jeho odvozem na skládku komunálního odpadu bez dalšího využití můžete ovlivnit pouze Vy. Při recyklaci jsou zpracovány odpady na nové materiály. Každý z nás svým chováním přímo ovlivňuje další „život“ odpadu – pokud ho správně roztřídí, umožní tak jeho recyklaci a znovupoužití. Děkujeme, že třídíte!
V současné době máme v Kaplice zavedeno třídění papíru, plastu, skla, kovů, textilu, elektrozařízení, jedlých tuků a olejů, dřeva, nebezpečného odpadu a dalších komodit.
- PAPÍR je sbírán do kontejnerů modré barvy, které jsou umístěny na sběrných stanovištích, popř. je sbírán ve sběrném dvoře. V současné době máme 118 ks kontejnerů o objemu 1100 l s horním výsypem.
Do těchto kontejnerů patří:
noviny, časopisy, knihy, brožury, sešity, karton a vlnitá lepenka (krabice by měly být rozložené), čisté papírové obaly a sáčky, reklamní letáky a kancelářský papír.
Do kontejnerů nepatří:
znečištěný papír, papírové kapesníky, ubrousky, papírové pleny, uhlový papír (kopírovací), voskový papír, mastný papír, dehtový papír, vícevrstvé obaly (tetrapacky) od mléka a nápojů, obaly od vajíček.
Kontejnery na papír se vyvážejí 1 x za 14 dní, od roku 2025 se uvažuje o svozu 1 x týdně. Hmotnost papíru v kontejneru o obsahu 1100 litrů je cca 35 kg. Sebraný papír se papír se předává k následnému zpracování na třídící linku AVE sběrné suroviny a.s. Plzeň nebo společnosti ODPADY-JIH s.r.o. Lepenka a kartonáž, spolu se směsným papírem se používá na výrobu lepenek, novinový papír se přidává do výroby nového novinového papíru. Sběrový papír se může jednak přidávat k papírovině vyrobené ze dřeva nebo se používá samostatně na výrobu papíru. Vzniká tak 100% recyklovaný papír. Výrobky z recyklovaného papíru jsou např. sešity, lepenkové krabice, obaly na vajíčka, toaletní papír. Navíc při použití jedné tuny sběrového papíru je možné uspořit až dvě tuny dřeva a 100 000 litrů vody.
- PLASTY jsou sbírány společně s nápojovými kartony do kontejnerů žluté barvy, které jsou umístěny na sběrných stanovištích, popř. jsou sbírány ve sběrném dvoře. V současné sobě máme 106 ks kontejnerů o objemu 1100 l s horním výsypem.
Do těchto kontejnerů patří:
čisté plastové obaly od potravin, plastové tašky a igelitové sáčky, sešlápnuté PET láhve, kelímky od jogurtů a jiných potravin, plastové nádoby od šampónů, mýdel a mycích prostředků, nápojové kartony (Tetrapaky).
Do kontejnerů nepatří:
guma, pneumatiky, molitan, kabely, podlahové krytiny, novodurové trubky, textil z umělých vláken, obaly od olejů.
PET láhve a nápojové kartony (Tetrapaky) před odložením do kontejneru sešlápněte a mírně dotáhněte víčko – výrazně tím ušetříte místo v kontejneru, asi 3x.
Kontejnery na plasty se vyvážejí 1 x týdně a uvažuje se od roku 2025 o svozu 2 x týdně. Hmotnost plastů v 1100 litrovém kontejneru je cca 22 kg. Technické služby Kaplice plasty předávají k dalšímu zpracování do zařízení Marius Pedersen a.s. Část produkce plastů je předávána také do zařízení Dualink s.r.o.
- SKLO je sbíráno dohromady sklo čiré a barevné do zelených kontejnerů, které jsou umístěny na sběrných stanovištích a popř. je sbíráno ve sběrném dvoře. V současné době máme 69 ks kontejnerů o objemu 1100 l s horním výsypem.
Do těchto kontejnerů patří:
skleněné láhve od nápojů bez kovových či plastových uzávěrů, prázdné zavařovací sklenice bez uzávěrů, velké skleněné střepy a tabulové sklo.
Do kontejnerů nepatří:
zrcadla, drátěné sklo, keramika, porcelán, žárovky, zářivky, výbojky, kamenina, televizní obrazovky a automobilová skla.
Hmotnost obsahu 1100 litrového kontejneru se pohybuje okolo 150 kg. Technické služby Kaplice sklo dále netřídí, pouze z něj vybírají největší nečistoty a předávají ho k následnému zpracování do recyklačního zařízení VETROPACK MORAVIA GLASS a.s. Recyklací skla se dá ušetřit přes devadesát procent energie oproti výrobě z přírodních zdrojů, jejichž těžba narušuje krajinu. Recyklace skla je teoreticky neomezená, ale pro speciální výroby se používá větší podíl primárních surovin.
- KOVY jsou sbírány do nádob, které jsou umístěny na sběrných stanovištích, popř. jsou sbírány ve sběrném dvoře. V současné době máme 28 ks nádob o objemu 240 l. V roce 2025 budou postupně vyměněny za nádoby o objemu a bude navýšen počet na 56 ks.
Do těchto nádob patří:
plechovky od nápojů, konzervy od potravin, hliníková víčka od jogurtů, kovové uzávěry a víčka, prázdné kovové obaly od kosmetiky, alobal.
Do nádob nepatří:
- obaly od nebezpečných látek, plynové láhve, nevypotřebované spreje, kabely a dráty, elektrozařízení.
Technické služby předávají kovy do zařízení Marin Čajan.
- TEXTIL je sbírán do speciálních kontejnerů od firmy TextilEco a.s. , která zajišťuje svoz a další zpracování textilního opadu, celkem je rozmístěno 11ks kontejnerů. Dále je odpad sbírán na sběrném dvoře.
Do sběrné nádoby na textil je nutné vkládat textilie zabalené do igelitových tašek či pytlů - a zavázané (třeba i přelepené izolepou). Tím, že textil není zabalen, dochází k jeho znečištění a následně ke znehodnocení. Zcela se tak vytrácí efekt třídění textilu.
- ELEKTROZAŘÍZENÍ A BATERIE: drobné elektrospotřebiče, elektrozařízení a použitých přenosných baterií a akumulátorů jsou sbírány do speciálních nádob E-boxů červené barvy firmy ASEKOL. Celkový počet kontejnerů jsou 3 ks. Další sběr probíhá prostřednictvím sběrného dvora a vysloužilé elektrozařízení kromě ASEKOLU zde přebírá i společnost ELEKTROWIN.
- ZÁŘIVKY, ŽÁROVKY: jsou sbírány do speciálních nádob od společnosti EKOLAMP s.r.o, do kterých se ukládají vyřazené kompaktní zářivky, lineární zářivky do délky 40 cm, světelné zdroje s LED diodami a halogenidové, sodíkové i směsové výbojky. Nádoba je umístěna v přízemí budovy radnice – Náměstí čp.70.
- JEDLÉ OLEJE A TUKY: jsou sbírány do nádob o objemu 240 la předávány společnosti EKO-PF s.r.o.. Celkový počet nádob je 13 ks.
Zavedením sběru a svozu použitých rostlinných olejů ze separačních nádob se sníží množství tohoto odpadu, který končí v kanalizaci nebo se stane součástí směsného komunálního odpadu. S použitými tuky a oleji po smažení se dnes nakládá jako s obnovitelným zdrojem, který lze využít jako vstupní suroviny v tukovém průmyslu, výrobě bionafty a maziv, ale také v energetice a podobně.
Použitý kuchyňský olej a tuk je nutné shromažďovat do PET lahví či do jiných uzavíratelných plastových obalů, protože skleněné obaly by se po odhození mohly rozbít. Obaly ukládejte do sběrných nádob, pokud možno plné, pevně uzavřené, aby se předešlo znečištění nádoby a sběrného místa.
- NEBEZPEČNÝ ODPAD: je zajištěn celoročně prostřednictvím sběrného dvora, popř. na stanovištích svozu vyhlášeného městem. Většina nebezpečného odpadu je odstraňována skládkováním na skládce RUMPOLD – Vodňany, část nebezpečného odpadu je předáván společnosti AVISTA OIL.
- STAVEBNÍ ODPAD: stavební a demoliční odpad se odevzdává na sběrném dvoře pouze v omezeném množství, a to maximálně 0,2 m3 na osobu za rok. Větší množství tohoto odpadu je občan povinen použít, předat či odstranit pouze zákonem stanoveným způsobem.
- DŘEVO: se odevzdává na sběrném dvoře a je předáváno k následnému zpracování do recyklačního zařízení KRONOSPAN CR, spol. s r.o.
- ODJEMNÝ ODPAD: objemný odpad lze odevzdávat ve sběrném dvoře, popřípadě lze odkládat do velkoobjemových kontejnerů při městem vyhlášených svozových dnech.
Veškerá produkce objemného odpadu je odstraňována na skládce Bukovsko.
Do objemného odpadu patří:
čalouněný nábytek, koberce, matrace, keramika, porcelán, zahradní nábytek, linoleum, tvrdé plasty – kbelíky, sudy apod.
Do objemného odpadu nepatří:
elektrozařízení, kovy, pneumatiky, stavební odpad, nebezpečný odpad a sklo.
- BIOODPAD: bioodpad lze odevzdávat ve sběrném dvoře. Bioodpad z údržby městské zeleně je ukládán na komunitní kompostárnu v Mostkách. V roce 2025 bude zaveden sběr bioodpadu prostřednictvím rozmístění sběrných nádob v rámci veřejných sběrných hnízd ve městě (cca 41 nádob). V případě zájmu od občanů budou dále poskytovány menší nádoby i k rodinným domům.
Stanovení harmonogramu svozu, pokyny k třídění bioodpadu budou zveřejněny před zahájením sběru bioodpadu.